بازی مدیریت ارقام | بررسی بازی رئیس جمهور – گیم لایو

بازی مدیریت ارقام | بررسی بازی رئیس جمهور – گیم لایو

طراحان عصر نوین موزیک بازی
 • نوشته شده توسط : حسین جنتی در تاریخ : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
  چاپ این صفحه

  بازی مدیریت ارقام | بررسی بازی رئیس جمهور

  گروه تیرنام که بازی های مختلف و زیادی را در کارنامه خود دارد اینبار به سراغ ساخت بازی ای مدیریتی در ابعاد یک کشور رفته اند! در این بازی شما نقش رئیس جمهور کشور را ایفا میکنید و باید با استفاده درست از منابع مالی ، ذخایرسوختی و آب و غذا و همچنین ساخت مراکز حیاتی مانند دکل ها و پالایشگاه های نفتی ، اداره مالیات ، بانک ، دادگاه و… در بخش هایی از کشور که با جهت های جغرافیایی تقسیم بندی شده اند ، اسباب رفاه مردم ، کسب درآمد برای کشور و در کل پیشرفت یک کشور را فراهم آورید.

  بازی های مدیریتی مختلفی در کل جهان ساخته شده اند که شاید برجسته ترین آنها در موضوع مدیریت شهری ، بازی سیم سیتی باشد که پر از جلوه های صوتی و بصری واقعی و جذاب از نمای یک شهر است که شاید مخاطبانی که به بازی های مدیریتی علاقه دارند حداقل یک نسخه از این بازی را تجربه کرده باشند .

  اما این بار گروه تیرنام به سراغ این موضوع رفته و مدیریت منابع و دیگر فاکتور ها را در آمار و ارقام جای داده است نه در گرافیک و المان های شهری و محیطی !

  در این بازی نباید انتظار سیر داستانی خاصی را داشته باشید و تنها با چند مرحله آموزشی کوتاه روند بازی را خواهید آموخت و پس از آن تکرار مکررات است.

  بخشی در بازی با عنوان کابینه وجود دارد که شما به عنوان رئیس جمهور بتوانید به هر یک از وزارتخانه ها دستور احداث بخش های زیرمجموعه خود را بدهید . مثلا از طریق وزارت راه و شهر سازی دستور ساخت فرودگاه در یکی از مناطق کشور را صادر کنید ولی توجه داشته باشید که هر یک از دستورات شما باعث تغییر شاخص های اقصادی و … در کشور میشوند و درنهایت عمل شما بر کل کشور تاثیر مثبت و یا منفی خواهد گذاشت.

  پس باید هزینه های ساخت را با منابع کل کشور و هزینه های نگهداری را با شاخص های دیگر مطابقت دهید که اقدام شما در جهت رشد کشور موثر باشد.

  منوی اصلی بازی از پنج بخش با نام های نقشه ، کابینه ، خانه ، آمار و تزریق سرمایه تشکیل شده است .

  نقشه : یک نقشه با نمای کلی کشور ایران را مشاهده میکنید ، بخش هایی از کشور که بر اساس مناطق و جهت های جغرافیایی تقسیم بندی شده است و اطلاعات کلی کشور و تفکیک شده هر منطقه قابل مشاهده میباشد.

  کابینه : وقتی وارد بخش کابینه شوید با ۱۸ وزارتخانه که هرکدام دارای زیرمجموعه هایی هستند مواجه میشود که از این طریق میتوانید دستورات لازم برای ساخت و احداث بخش های زیرساختی کشور را صادر نمایید.

  خانه : خانه به صورت پیشفرض اولین صفحه ای است که با آن مواجه میشوید .در آن میتوانید میزان رشد درآمد کشور در هر ساعت را مشاهده نمایید و همچنین شاخص منابع ای مانند غذا ، آب ، برق ، گاز و نفت را مشاهده نمایید و ذخایر آنها را افزایش دهید.

  آمار : در بخش آمار میتوانید امتیازات کلی کشورتان را مشاهده نمایید .

  تزریق سرمایه : درواقع این بخش فروشگاه خرید درون برنامه ای بازی است که در صورت کمبود منابع ، آنها را با صرف هزینه ای افزایش دهید.

  یکی از چالش های بازی رویداد هایی غیر منتظره میباشد که باید سریعتر با آنها مواجه شوید و بهای آن را پرداخت کنید مانند ورود گروه های تروریستی به خاک کشور که اگر از آنها بگذیرید در آینده هزینه ای بیشتر را برای شما به دنبال خواهد داشت.

  منوی بازی به شدت بی کیفیت و ساده طراحی شده و رنگ بندی های نادرست باعث میشود کاربر از حضور در بازی لذت خاصی نبرد و محیط بازی را به سرعت ترک کند.

  همچنین این بازی به شدت عدد محور می باشد و هیچگونه جذابیت بصری خاصی ندارد که از آن به عنوان یک بازی سرگرم کننده و جذاب یاد شود.

  دربازی تنها یک موسیقی به گوش میرسد و بصورت مداوم تکرار میشود و باعث یکنواختی بازی بیش از پیش میشود.

  سازندگان بازی علاوه بر این موارد از لحاظ فنی هم وقت زیادی را برای رفع ایرادات بازی اختصاص نداده اند و متاسفانه ایرادات زیادی را در بازی شاهد هستیم شاید یکی از آزاردهنده ترین آنها نمایش ندادن حروف زبان انگلیسی هنگام ثبت نام است که باعث میشود در هرکجا که نیازمند نمایش نام بازیکن باشد با فضای خالی مواجه شویم.

  با وجود اینکه موضوع بازی بسیار جالب و شاید همراه با ، بار آموزشی زیادی باشد ولی سازندگان بدون توجه به جدی ترین بخش هر بازی که جذابیت و سرگرم کننده بودن آن است بازی را با رابط کاربری بدون جذابیتی روانه بازار کرده اند. شاید اگر وقت بیشتری را به طراحی رابط کاربری بازی اختصاص داده بودند نتیجه بهتری میگرفتند.

  در کل بازی با عنوان جذاب رئیس جمهور و موضوع بسیار جالب مدیریت کشور ولی با محتوای نا امید کننده ای و آماری است که شاید مخاطب با یک بار نصب و گذراندن مراحل آموزشی بازی را از تلفن همراه خود پاک کند . متاسفانه گروه تیرنام نتوانسته فاکتور بسیار مهم جذابیت را در بازی جدید خود لحاظ کند و این مورد عامل شکست این عنوان می باشد.

   

درباره نویسنده : حسین جنتی

برنامه نویس و طراح وب

یک دیدگاه

امتیاز بازیها
موضوعات داغ هفته
کلیه حقوق مادی و معنوی برای گیم لایو محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد. طراحی شده توسط : طراحان عصر نوین