Batman با طعم Metroid | پیش نمایش عنوان Batman: Arkham Origins Blackgate

در حالی که کم کم به تاریخ انتشار بازی Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition نزدیک می شویم ما هم قصد نوشتن پیش نمایشی برای آن کردیم تا اطلاعات بازی را به خریداران و خرینداران(!) عطا کند. برای خواندن پیش نمایش به ادامه ی پست مراجعه کنید.

در کوچه ای تنگ و تاریک ایستاده ای و از ترس تک تک سلول ها و اندام هایت به رعشه در آمده اند. خلافکارانی که تا لحظاتی پیش تو را در خیابان های کثیف شهر تعقیب می کردند، حال با سلاح های کشنده ی خود در مقابل تو ایستاده اند. اندام های ترسان و لرزانت هر لحظه تحلیل می روند و شل و ول تر از هر ثانیه به روی زمین می افتی…

گریه و زاری، تمنا و خواهش، داد و فریاد برای نجات، هیچ سودی ندارد زیرا خلافکاران شهر دیگر به نزدیکی تو رسیده اند و آماده برای سلاخی کردن تو… حال که مرگ را در دو قدمی خود حس کرده ای به سمت دشمنانت هجوم می آوری ولی همانند قبل اسیر مرگ شده ای و فایده ای ندارد. منتظر معجزه ای و از خدا فقط لحظه ای رهایی از این سگ صفتان را می خواهی که ناگهان…

در حالی که چشمان خیست اطرافت را تار میبینند خفاشی بزرگ را میبینی که در حال مبارزه با سگ های کوچه پس کوچه های شهر است. بعد از چند دقیقه تنها در همان کوچه ایستاده ای و پشت سرهم اسمی را زمزمه میکنی، اسمی که امشب جان تو را نجات داده و کم کم در حال نجات شهر آلوده ی گاتهام است… اسمی به نام بـــــــتــــــمـــــن…

Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition

سازنده: Armature Studio

ناشر: Warner Bros

ژانر: Action-Advanture

پلتفرم ها: PC-PS3-WiiU-Xbox 360

تاریخ انتشار: ۱ آپریل در شمال آمریکا- ۲ آپریل در اروپا

بتمن یکی از نام آشنا ترین اسم ها برای اقشار مختلف یک جامعه است، ودلیل آن هم وجود این شخص در اکثر رسانه ها می باشد. از سریال های تلویزیونی گرفته تا انیمیشن و فیلم های سینمایی، از کمیک بوک های DC تا بازی های رایانه ای برای انواع و اقسام پلتفرم ها در انواع سبک ها…

مطمئنا شما هم از طریق یکی از این رسانه ها با بتمن سرو کار داشته اید و این شخصیت ناجی مردم را می شناسید. حال که می شناسید پس بهتر است قبل از ادامه ی این بحث و درگیر کردن شما با “بتمن در رسانه های مختلف” برویم سر اصل مطلب و سخن آشنای دوست…

سال قبل یعنی ۲۰۱۳ ما یک نسخه از بتمن داشتیم که با اسم Batman: Arkham Origins شناخته می شد و هرچند نتوانست دل منتقدا و بازیباز ها را همانند دو نسخه ی قبلی سری Arkham بدست آورد اما برای دست گرمی و دیدار دوباره ی جدال بتمن و جوکر بد نبود. در همان مدت یک نسخه ی دیگر هم از این بازی با نام Batman: Arkham Origins Blackgate توسط استودیوی Armature ساخته شد و برای کنسول های دستی دو شرکت نینتیندو و سونی یعنی ۳DS و PSVita عرضه شد. این نسخه برخلاف کل سری Arkham در محیطی ۲٫۵ بعدی دنبال می شد و داستانی چند ماه بعد از Batman: Arkham Origins را روایت می کرد. بعد از انتشار این دو بازی ناشر این عناوین تصمیم می گیرد که نسخه ی بهتری از Blackgate را برای کنسول های نسل هفتم و کامپیوتر های شخصی منتشر کند، بازی ای که کم کم به تاریخ انتشار آن نزدیک می شویم و به همین دلیل هم ما قصد نوشتن پیش نمایشی برای آن کردیم تا اطلاعات بازی را به خریداران و خرینداران(!) عطا کند.

همانطور که در دو خط قبل گفتیم وقایع Blackgate  چند ماه بعد از Arkham Origins اتفاق می افتد. حدود سه ماه بعد از حوادث Arkham Origins، یک انفجار مرموز در زندان Blackgate   رخ می دهد و باعث می شود زندانیان نام آشنای زندان یعنی جوکر، پنگوئن و Black Mask با جمع آوری طرفداران خود دست به شورش بزنند و زندان را از آن خود کنند. بعد از این اتفاقات و سه بخش شدن زندان، کاپیتان جیمز گوردون با بتمن تماس می گیرد و او را به زندان می فرستد. بتمن به زندان می رود و بازی دوباره برای بتمن شروع می شود و با درگیر شدن در حوادث مرموز زندان، داستان بازی را شکل می دهد.

worst-of-the-worstwowww-600x312

داستان بازی همچنان درگیری بین بتمن با سه تا از بدمن های بازی را که نسبت به باقی جذابیت بیشتری دارند را روایت می کند. در این درگیری ها بتمن باز هم به سلاح ها و قدرت های خود نیاز دارد که تیم سازنده آن ها را با کمی تغییر در بازی پیاده کرده است. قبل از شروع بحث در مورد گیم پلی بازی لازم است به این نکته هم اشاره کنم که بازی از سال ۲۰۱۲ توسط تیمی که بیشتر آن ها از سازندگان سری بازی های Metroid بوده اند، مراحل ساخت خود را طی کرده. اما نکته ی مهم این است که گیم پلی Blackgate  بی شباهت با Metroid نیست و این خبری خوب برای طرفداران هر دو سری می باشد.

43156-1371044021-baob-e3-combat-jpg

حال که از شباهت Blackgate با Metroid گفتیم، بر می گردیم سر اصل موضوع. بازی همانند اکثر بازی های ۲٫۵ بعدی از سمت چپ به راست جریان پیدا می کند. سازندگان بازی هم اعلام کردند که از نسخه ی اصلی بازی، ویژگی های بسیاری به بازی تزریق کرده اند که از بین آن ها می توان به بالا رفتن از در و دیوار، مبارزه کردن و پرواز کردن در محیط ۲٫۵ بعدی اشاره کرد. همچنین سلاح هایی همچون Batrang (سلاح پرتابی بتمن)، Batclaw (سلاحی برای اتصال به سطوح مختلف و یا دشمنان) و ژل منفجر کننده (برای تله گذاری) همچنان در بازی وجود دارند.

سیستم مبارزه در بازی تغییراتی به خود دیده است مناسب یک بعد کمتر بازی باشد! علاوه بر موارد گفته شده دید و نمای کارگاهی بتمن (Detective Mode) هم در بازی وجود دارد ولی باز هم با کمی تغییر. با فعال کردن این حالت بتمن نه تنها از موقعیت دشمنان نسبت به خود (به این صورت که اگر رنگ دشمن مورد نظر سبز بود بتمن در راستای دید او نیست ولی اگر قرمز بود بتمن باید سریع از خود واکنش نشان دهد چون موقعیت وی لو رفته است) آگاه می شود بلکه سرنخ هایی در مورد بخش های مخفی بازی هم بدست می آورد. این بخش ها که در بازی مخفی شده اند وظیفه ی ارتقای قدرت های بتمن را دارند.

file_176085_16_batman_blackgate-4

برخلاف نسخه های قبلی که بتمن با بدست آوردن Xp ارتقا پیدا می کرد، در Blackgate بتمن با پیدا کردن قسمت های پنهان شده در بازی ارتقا پیدا میکند، و مطمئنا دلیل اصلی چنین کاری هم گشت و گذار در محیط بازی می باشد.

همانند وجود بخش های مخفی در بازی، علاوه بر ماموریت های اصلی بازی، بازیباز می تواند ماموریت های فرعی مختلفی را در بازی انجام دهد. همچنین در کنار این اضافات، سازندگان در Blackgate لباس های مختلفی را برای بتمن در نظر گرفته اند که هر کدام آن ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

محیط ۲٫۵ بعدی بازی با تمام متعلقات آن توسط موتور Bluepoint ساخته شده است و مطمئنا همانند نسخه ی کنسول های دستی به کنسول های این نسل راه پیدا نمی کند. در کنار تغییرات گرافیکی بازی، صداگذاری چندان تغییری نکرده و اگر بدتر نشده باشد از بهتر شدن هم خبری نیست!!!

5

در نهایت باید گفت که هرچند Batman: Arkham Origins Blackgate Deluxe Edition نخواهد توانست بتمنی با طعم واقعی Arkham را برای ما زنده کند و یا حتی نتواند بعضی از بازیبازها را به دلیل دیدار دوباره ی جوکر همانند Batman: Arkham Origins راضی به خرید کند، اما می تواند برای عاشقان Metroid و همچنین کسانی که در بیکاری کامل به سر می برند را خشنود کند. باشد که بازی مورد لطف و عنایت بازیبازان و این مقاله هم مورد مطالعه و نه چیز دیگر بازیبازان قرار گیرد!!!

 

3 thoughts on “Batman با طعم Metroid | پیش نمایش عنوان Batman: Arkham Origins Blackgate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.