اولین نگاه به بازی Call Of Duty Advanced Warfare | ورطه ی جنگجویان آینده

سری بازی های ندای وظیفه خیلی وقت است که بر سر زبان ها هستند ؛ هر جای میرویم ( گیم نت ، فروشگاه و …) ندای این بازی ها می آید ،  این که کدام یک از قسمت ها بهترین بازی سری بوده اند و یا اینکه بازیِ جدید زیباست یا خیر ، بحث های داغی که خیلی وقت است پایانی ندارند.  داستان جنگ ، داستان عجیبیست ، مشخص است که جنگ ، برای هیچ و پوچ است ، اما خیلی ها نمی توانند این را درک کنند. چه بسا برای کشور گشایی ، شروع به حمله می کنند ، نقشه می کشند و با اسلحه و تیرهایی با سرعت بسیار بالا ، به جان هم می افتند و تا جان صد ها نفر از مخلوقات خداوند را بگیرند ، دست بردار نیستند. خداوند انسان ها را برای زندگی آفرید ، برای فراگیری دانش ، برای محبت. خیلی نمی خواهیم در مسائل مذهبی وارد شویم ، جنگ ، یعنی ورطه ( مکان نابودی) یعنی از بین رفتن آرزو ها. در جنگ ، هیچ چیز باقی نمی ماند ، به غیر از یک مدال و جسم انسان ( ویا ذره ای خاکستر) .

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-playstation-4-game-cover

نام بازی : Call Of Duty Advanced Warfare | ندای وظیفه : جنگاوری پیشرفته

پلتفرم ها : PS4 , X1 , X360 , PS3 , PC  ( و احتمالا WII U )

سبک : اکشن اول شخص ، شوتر

مدها : تک نفره ، چند نفره

سازنده : Sledgehammer Games

ناشر : Activision

موتور بازی سازی : نامشخص

مقدمه

سری بازی های ندای وظیفه خیلی وقت است که بر سر زبان ها هستند ؛ هر جای میرویم ( گیم نت ، فروشگاه و …) ندای این بازی ها می آید ،  این که کدام یک از قسمت ها بهترین بازی سری بوده اند و یا اینکه بازیِ جدید زیباست یا خیر ، بحث های داغی که خیلی وقت است پایانی ندارند. دلیل اصلی محبوبیت این سری ، شبیه سازی عالی میدان جنگ است ، به طوری که در هنگام تجربه ی این سری ( بیشتر سریِ جنگاوری نوین) احساس می کنید واقعا در حال جنگ با سربازان هستید و برای پیروزی دارید تمام تلاشتان را می کنید. سازندگان سری ندای وظیفه ، به خوبی می توانستند بازی های جنگی بسازند و این مهارت ، همیشه بر سر زبان ها بوده است. قسمت جدید این سری با نامِ ” جنگاوری پیشرفته ” به تازگی معرفی شده و آماده است تا دوباره غوغایی در صنعت بازی به پا کند ، البته با توجه به جاه طلبی های اکتیویژن ، نباید خیلی هم به این بازی امیدوار بود.

اکنون می خواهیم به بررسی هر آنچه که از نسخه جدید بازی می دانیم بپردازیم. در واقع ما تا به حال اطلاعات زیادی داریم ؛ ولی مشخص نیست که این اطلاعات ، تمام و کمال درست است یا نه . با توجه به اینکه خیلی از بازی ها بوده اند که در ابتدا تریلرها و دموهای بسیار هیجان انگیزی از آنها منتشر می شد ، اما در مرحله ی عمل ، خیلی موفق عمل نمی کردند ؛ اما باید به شما بگویم که تریلر ابتدایی ( و غیر رسمی) بازی ، بسیار هیجان انگیز و زیباست به طوری که کاری می کند ، از همین لحظه ، قلب شما برای تجربه ی بازی بتپد و طاقت تحمل نداشته باشید.

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-webeyn

بررسی امکانات و ویژگی های جدید

خلق آنتاگونیست در داستان اهمّیت زیادی دارد که البته سازندگانِ سری COD تا به حال ثابت کرده اند که مهارت زیادی در این کار دارند ؛ خلقِ کاراکترهای ضد قهرمان بی نظیر از شگرد های ندای وظیفه سازان در فروش بی نظیر بازی هایشان بوده است ؛ یکی از بهترین اخبار در هنگام معرفی بازی ندای وظیفه : جنگاوری پیشرفته ( اسم تکراری برگرفته از سریِ جنگاوری نوین از نقاط ضعفِ نام گذاری این بازی بوده است ) همه را خوشحال کرد ؛ معرفی شخصیتِ ضد قهرمانی بی نظیر با صداگذاری و موشن کپچرِ کوین اسپیسی ( Kevin Spacy ) ، بازیگرِ معروف همراه است. وی وظیفه ایفای نقش به جای ” جاناتان آیرونز” را بر عهده دارد که هنوز مشخص نیست که او آنتاگونیست بازی است یا خیر ؛  وی رییس یک شرکت شبه نظامی به نامِ ” اطلس” می باشد که قهرمان بازی ؛ یعنی ” میشل ” نیز برای آن شرکت کار می کند ؛ به احتمال زیاد باید در این مورد شاهد پیچیدگی های داستانی ؛ مانند قسمت اولِ سریِ ” بلک اپس” باشیم ؛ اما  ؛  از حالا خود را برای داستانی زیبا و جذاب توسط استدیوی اسلج همر گیمز ( Sledgehammer Games )آماده کنید ؛ ” میشل ” تنها شخصیت قابل بازی در این سری خواهد بود ؛ در قسمت های قبلی ما شاهد بودیم که در بازی با چند شخصیت داستان پیش می رفت ؛ اما در این قسمت فقط یک شخصیت قابل بازی وجود خواهد داشت که این خود به خود داستان بازی و شخصیت پردازی میشل را قوی تر و مستحکم تر می کند . جالب اینجاست که مانند قسمتِ قبل ( ندای وظیفه : ارواح ” شخصیت بازی صحبت نخواهد کرد و تنها در قالب سکانس های سینمایی بازی شاهد نقش آفرینیِ ” تروی بیکر ” به جای وی خواهیم بود . تروی بیکر در چند سالِ اخیر ؛ بسیار فعال بوده و توانست به جای ”  جول از آخرین ما ” ، ” دلسین رو از بدنام : فرزند دوم ” و ” بوکر از بازی بایوشاک : بی کران ” صحبت کند که در همه ی این آثار ، شاهد قدرت صداگذاری بیکر بودیم . در رابطه با داستان بازی فعلا اطلاعات اندکی داریم ؛ فقط متوجه شدیم که میشل آموزش های نظامی را فرا می گیرد و همراه با دوستش ” ویل آیرونز” پسرِ جاناتان ؛ ارتش را رها کرده به خدمت شرکت اطلس در می آید . همچنین لیست صداپیشگان این بازی نیز چندی پیش مشخص شد که در آن نام Gideon Emery در نقش Gideon که دوست شخصیت اصلی می باشد، به خوبی به چشم می خورد.

وی پیش از این در عناوین بسیاری از جمله سری Assassins Creed و بازی Battlefield 3 نیز وظیفه ی صدا پیشگی را بر عهده داشته است.در ادامه ؛ در مورد حادثه ی محرک و داستان کلی بازی اطلاعات خاصی نداریم و باید تا زمان معرفی اطلاعات بیشتر و پیش نمایش بازی صبر کنید . مانند قسمت بلک اپس ۲ ؛ بازی در آینده ( سال ۲۰۵۴ )  اتفاق می افتد و ما شاهد ابزار های جنگی پیشرفته ؛ نظیر دستکش های بالا رفتن از دیوار ؛ موتور ها و ماشین های جدیدی به نامِ ” پیت بول Pitbull)) ” که ضد گلوله می باشند ، سپر های ضد گلوله ، تانک های جدید و هواپیماهای کوچکِ بدون سرنشین خواهیم بود. علاوه بر اینها در بازی شاهدِ یک لباس قدرتمند و کشتارِ جمعی به نامِ ” اگزو ( EXO ) ” خواهیم بود که از تایتان ها الهام گرفته شده  و قابل ارتقا است . این پوشش قابلیت های فراوانی دارد که از جمله ی آن نامرئی شدن، پرش های بلند و قدرت فیزیکی بالا می باشد. نارنجک های بازی نیز از وسایلی بودند که در تریلر بازی خیلی بر روی آن ها مانور داده می شد ؛ در بازی نارنجک هایی وجود دارند که شما می توانید با کمک آنها دشمنان را به راحتی از پای در آورده یا به کمک نوعی دیگر از این نارنجک ها ، دشمنانتان را شناسایی کنید .

Call-Of-Duty-Advanced-Warfare

 اغلب افراد تیم سازنده بازی از استدیوی Visceral Games سازنده سری ” فضای مرده (Dead Space)” هستند که از EA جدا شده و به اکتیویژن پیوسته اند ؛ به گفته ی آقای “مایکل کاندرِی” یکی از موسسین استدیوی اسلج همر گیمز ؛ اکتیویژن به آنها اجازه داده که تیم سازندگان این بازی را هر طور که صلاح می دانند ( موسسان این استدیو ) انتخاب کنند . با توجه به این گفته ، اکتیویژن سیاست های جاه طلبانه ی خود را کنار گذاشته و به دنبال آینده ای ویژه در صنعت بازی است . البته ، این احتمال نیز وجود دارد که تمامی این گفته ها فقط بازار گرمی باشد. همچنین کاندرِی اعلام کرد که نمایش بسیار ” مخصوص ” ، زیبا و هیجان انگیزی را در E3 2014 شاهد خواهیم بود ؛ به احتمال زیاد باید باز هم منتظر تکرار تاریخ و صف های طولانی در نمایشگاه گیمزکام برای تجربه ی دموی بازی باشیم . در ضمن باید به اطلاع شما برسانم که فقط ۲ روز تا شروع E3 باقی مانده است ؛ پس خود را برای تریلر های طوفانی و بی نظیر ، و همین طور خبررسانی شیپورچی از این مراسم آماده کنید. جناب کاندری داستان بازی را نیز چیزی شبیه به ” فاجعه ی ۱۱ سپتامبر” توصیف کرد . نکته ی بسیار جالب در مورد ساخت بازی این است که سازندگان ۳ سال است که دارند بر روی آن کار می کنند و نوشتن داستان بازی هم تا به حال ۲ سال و نیم زمان برده است ؛ با توجه به با تجربه بودن افراد این استدیو ، می توان شاهد یک ندای وظیفه ی درخورِ اسم و رسم این سری بود. از جمله ی بسیار امیدوارانه ی گلَن اسکوفیلد می توان برداشت های خوبی کرد : ” من می خواهم مردم طوری واکنش نشان دهند که با خود بگند «اوه نه … این بازی به پایان رسید» یا «این بازی از داستان بی نظیری بهره می برد». این کار انجام شدنی است و مهمترین مسئله قلمداد می شود.فقط بحث صحنه های بزرگ در میان نمی باشد. پای صحنه های احساسی نیز در میان است. آنها همچنان می توانند بزرگ و جسورانه باشند اما به عقیده من در حال حاضر، در دوره ای از صنعت بازی ها که در آن به سر می بریم و کنسول ها نیز از fidelity بالایی برخوردار هستند، بحث انتقال احساسات از طریق چهره نیز مطرح می شود. داستان سرایی برای ما اهمیت بسیار ویژه ای دارد. نه اینکه بگویم برای دیگر استدیوها چنین نیست، ولی میزان اهمیت آن در استدیو ها بسیار بالا می باشد.”

 همچنین ، به نظر می رسد که جنگاوری پیشرفته واقعا یک بازی نسل هشتمی است و مشخص شد که این عنوان از تمام قدرت کنسول های نسل هشتمی استفاده می کند ؛ البته استفاده از تمام قدرت کنسول ها در همین اوایل انتشار آنها کمی عجیب به نظر می رسد به این دلیل که در اواخرِ عمر کنسول های نسل قبل سازندگان بازی ” کرایسیس ۳ ” این ادعا را داشتند که البته به حقیقت پیوست . حتی بازی ای مانندِ ” کیلزون : سقوط سایه ها ” که  در ابتدای عرضه ی ایستگاه بازی سونی به بازار آمد و دارای گرافیک قابل قبول و نسل هشتمی ای بود نیز کمتر از نصف قدرت ps4 را به خود اختصاص می داد . نسخه ی کنسول های Xbox 360 و PS3 این بازی توسط استدیوی ناشناخته ای ساخته خواهد شد و به نظر می رسد که پورت ضعیفی خواهد داشت و عرضه ی این عنوان بر روی نسل هفتم فقط برای فروش بیشتر خواهد بود . البته برای دریافتن حقیقت این موضوع باید تا زمان انتشار بازی و تجربه ی آن صبور باشیم و تنها با کمی اطلاعات ، قضاوت نکنیم . پس از کلی بحث درباره ی اختصاصی بودن محتوای اضافی (DLC) بازی برای XONE و اجرای تریلر بازی بر روی این پلتفرم در نهایت بر خلاف اکثر گمان ها ؛ پلتفرم اصلی بازی PS4 خواهد بود ! سازندگان بازی هم در این مورد گفته اند که بسیاری از مردم در خانه هایشان PS4 دارند و از اینکه این کنسول تا به امروز حدود ۷ میلیون فروش داشته است نیز آگاه اند پس پلتفرم اصلی بازی PS4 خواهد بود که قطعا سودِ آن نیز بیشتر است . بازی توسط موتور جدیدی ساخته خواهد شد که نام آن هنوز ناشناخته است .

عنوان ” ندای وظیفه : جنگاوری پیشرفته ” در ۱۳ آبان سال ۱۳۹۳ ( ۴ نوامبر ۲۰۱۴ ( برای رایانه های شخصی ، کنسول های نسل هشتم و هفتم و احتمالا Wii U منتشر خواهد شد .

۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.