آخرین ماجراجویی گرگ سپید| نقد و بررسی The Witcher 3:Wild Hunt

حماسه ی گرگ سپید به پایان رسید… گرالت (Geralt) به شخصیتی ماندگار در دنیای بازی های رایانه ای تبدیل شد و توانست یکبار دیگر به موفقیت برسد. در واقع این قسمت از سری بازی های “ویچر” یکی از بزرگترین ماجراجویی های گرالت و یکی از بزرگترین بازی های منتشر شده در تاریخ بازی های رایانه ای بود. بازی ای که در جای جای آن پیشرفت دیده می شود و تکامل CD Project Red را به خوبی نشان می دهد.

گرگ سپید بر می خیزد

(خطر اسپویل داستان)

داستان بازی کمی پس از کامیک معروف این سری که وقایع داستانی بین شماره ی دوم و سوم را روایت می کند آغاز می شود. گرالت که در وقایع کامیک حافظه اش را از دست می دهد و با کمک دوستان خویش نظیر “ینیفر”(Yennifer) حافظه ی خود را باز می یابد حال سفری طولانی و نفس گیر را در پیش رو دارد.

عده ای از بازیبازان از داستان بازی گله می کنند و می گویند شخصیت هایی نظیر ینیفر شخصیت پردازی خوبی ندارند در حالی که کامیک یاد شده را نخوانده اند. بسیاری از شخصیت ها در آن کمیک به خوبی هر چه تمام تر معرفی و شناسانده می شوند و حتی خود سازندگان نیز تاکید کرده اند که پیش از تجربه قسمت سوم حتما کامیک را بخوانید تا داستان را خیلی بهتر و دقیق تر دنبال کنید.

اما بپردازیم به داستان بازی؛ همانطور که در بالا اشاره شد گرالت پس از کش و قوس های فراوان رنگ آرامش را می بیند و چندی است که در Kaer Morhen همراه با باقی ویچر ها روزگار می گذراند. اما سیری یا “سیریلا”(Cirilla) دختر شیطان و بازیگوش که همه ی اتفاقات بازی تقریبا در مورد او است همراه با گرالت و “وزمیر”(Vesemir) میخواهد به جنگجویی بزرگ به مانند استادانش تبدیل شود.او خصوصیتی دارد که او را از هر نظر متمایز و برتر می کند. خون او از نسل Elder Blood است و همین موضوع باعث شده تا نیرو های شیطانی به دنبال او باشند. دیری نمی پاید که گروه Wild Hunt از این موضوع با خبر می شوند و به دنبال او روان می شوند. حال سیری که بزرگ و به یک دختر جوان زیبا و جنگجو تبدیل شده در حال فرار از دست این گروه شیطانی است و در همین حال گرالت و یارانش به دنبال سیری برای حفاظت از او هستند. از طرفی فرمانروای “نیلفگارد” هم به دنبال او است زیرا سیری را دختر خود و وارث تاج و تخت فرمانروایی میداند. پس از گرالت درخواست میکند که سیری را پیدا کند. گرالت سفری نفس گیر و طولانی را برای یافتن سیری آغاز می کند و در هر قدم از این راه خطر هم سفر او است.

سیری شخصیت جالبی دارد. دختری جوان و جنگجو که هیچ وقت از تصمیمش عقب نمی کشد. یکی دیگر از وجوه شخصیت پردازی او دو رگه بودنش است
سیری شخصیت جالبی دارد. دختری جوان و جنگجو که هیچ وقت از تصمیمش عقب نمی کشد. یکی دیگر از وجوه شخصیت پردازی او دو رگه بودنش است

 

داستان بازی فوق العاده است. وقایع و ریتم روایی بازی آنقدر جا افتاده و منظم است که هیچ گاه بند داستان از دستتان در نمی رود. یخش داستانی بازی طولانی است و به آهستگی پیش می رود اما نکته ی مهم این است که این آهستگی به هیچ عنوان باعث خسته کننده شدن بازی نشده و برعکس آن را جذاب تر کرده است. گرالت حال مسن تر شده و بسیار سنگین تر رفتار می کند. اما این مسن شدن تاثیری برروی جنگیدن و سرسختی او نگذاشته است، بلکه او را بسیار پخته تر، با تجربه تر و قدرتمند تر کرده است. شخصیت های اصلی بازی پرداخت خوبی دارند. اینبار به غیر از “تریس مریگلد”(Triss Mrigold) محبوب، میتوانید با ینیفر هم رابطه ی عاشقانه داشته باشید و جالب اینجاست که این کاملا دست خودتان است. نوع رفتارتان با دیگران بسیار مهم است و عواقب مثبت و منفی زیادی در پی دارد. به عنوان مثال وقتی به تریس بی محلی کنید و علاقه ای به او ابراز نکنید، انتظار نداشته باشید که او در کمک کردن به شما در مسائل مختلف روی باز نشان دهد. شخصیت سیری یکی از قوی ترین و تاثیر گذارترین شخصیت های سری ویچر و در کل، دنیای بازی ها است. اهمیت این شخصیت به قدری است که در فصل هایی از داستان می توانید به جای او بازی کنید و سرنخ های داستانی را کشف کنید. گرالت و سیری پدر و دختر نیستند اما رابطه ی محکم و فوق العاده ای که بین آن ها برقرار است، بزرگترین کشش و ظرفیت داستان را شکل می دهد. انتخاب Wild Hunt به عنوان دشمنان اصلی بازی یکی از بهترین ایده های استودیوی CD Project Red است؛ سه جنگجوی شیطانی و رعب آور با لشگری بی پایان و قدرتی عظیم. در واقع CD Project Red با این کار بزرگترین چالش ممکن را برای بازیبازان تدارک دیده و با در نظر گرفتن اینکه این آخرین ماجراجویی گرالت است پس سخت ترین چالش هم باید وجود داشته باشد.داستان بازی پس از کش و قوس های فراوان به پایان انفجاری و خارق العاده ی خود نزدیک می شود و اوج هنر نویسندگان بازی را در چند ساعت پایانی بازی درک می کنید.

این است گروه مخوف وایلد هانت. سمت چپی Imlerith. سمت راستی Caranthir و در وسط رئیس این گروه شیطانی، Eredin هستند
این است گروه مخوف وایلد هانت. سمت چپی Imlerith. سمت راستی Caranthir و در وسط رئیس این گروه شیطانی، Eredin هستند

 

گرگ سپید هنر نمایی می کند

گیم پلی بازی از هر نظر نسبت به شماره ی قبلی پیشرفت چشمگیر داشته است. مبارزات، گشت و گذار، حل معما و… همگی به بهترین نحو در بازی پیاده شده اند. سیستم مبارزات بازی نسبت به نسخه ی قبل بسیار روان تر و استاندارد تر شده است. حمله ی عادی و قوی در بازی همچنان وجود دارد. دو نوع جا خالی به علاوه ی بدل و ضد حمله ی ضربات شمشیر و تیروکمان حریفان، مبارزات را آنچنان پویا و داینامیک کرده است که لذت فراوانی دارد. این لذت وقتی به اوج خود می رسد که پنج قدرت جادویی مخصوص گرالت در بازی استفاده شود. این قدرت ها در نسخه ی دوم نیز وجود داشتند اما اینجا بسیار کاربردی تر و عظیم تر در نسخه ی سوم حضور دارند.

مبارزات به شدت پویا و لذت بخش می باشند. در این تصویر گرالت از قدرت Igni استفاده می کند. با ارتقا دادن این جادو آن را به بزرگترین نقطه قوت خود در مبارزات تبدیل کنید.
مبارزات به شدت پویا و لذت بخش می باشند. در این تصویر گرالت از قدرت Igni استفاده می کند. با ارتقا دادن این جادو آن را به بزرگترین نقطه قوت خود در مبارزات تبدیل کنید.

 

از اولین قدرت گرالت شروع می کنیم که Yarden نام دارد. این جادو یک تله ی نامرئی ایجاد میکند که می توانید دشمنان را در آن گیر بیاندازید و راحت تر با آن ها بجنگید. قدرت بعدی Igni نام دارد که می توانید با آن به وسیله ی آتش به دشمنانتان صدمه بزنید که البته با جلوه ی آتش زیبایی همراه است. قدرت بعدی که بسیار پر کاربرد و هوشمندانه است Quen نام دارد. می توانید با آن ذهن مردم و موجودات را برای مدتی کوتاه تسخیر کنید. این قدرت علاوه بر مبارزات و اکشن ها، در بخش داستانی نیز تاثیر دارد. مثلا می خواهید از دروازه ای عبور کنید اما نگهبانان جلوی شما می ایستند. یا می توانید ذهن آن ها تسخیر کرده و عبور کنید (که البته به ارتقا نیاز دارد) یا می توانید با آن ها مبارزه کرده و راه خود را ادامه دهید. هر کدام از این تصمیم ها نیز عواقب خاصی دارد. قدرت آخر Aard نام دارد که با آن می توانید با استفاده از الکتریسیته به دشمنان صدمه بزنید. هر کدام از این پنج قدرت در چند شاخه ی جدا و مفصل قابلیت ارتقا دارند که به عمیق شدن مبارزات کمک شایانی می کنند. ارتقا های معمولی که در همه ی بازی های نقش آفرینی وجود دارند نیز در بازی گنجانده شده اند که نیازی به توضیح ندارند. به غیر از این ها گرالت یک تیروکمان نیز دارد که بسیار پرکاربرد است و جای خالی آن در نسخه ی قبل حس می شد. از بمب های انفجاری و جادویی نیز نمی توان به سادگی گذشت که به ابزار نبرد گرالت اضافه شده اند. مبارزه با هیولا ها و موجودات عجیب و غریب بازی لذتی دو چندان دارد. به علاوه اینکه می توانید به عنوان یک غول کش(قرار داد برای از بین بردن موجودات شرور)، ماموریت از بین بردن این هیولا های خبیث را بپذیرید و از همین راه کلی پول درآورید. همان ابتدای بازی و فصل کشتن غول معروف این نسخه (پرنده ی غول پیکر) که پیش از انتشار بازی سازندگان تبلیغ زیادی روی آن کرده بودند بی نظیر است. در قسمتی از بازی گرالت دیالوگی را خطاب به سیری میگوید که چند روز مرا به فکر فرو برد: “تا به حال هیچ ویچری روی تخت خود نمرده است” همین جمله کافیست تا بدانید دنیای ویچر ها چقدر پر خطر و پر ماجرا دنبال می شود.

witcher-3-gameplay-screenshot-horse-vaulting-pc-xbox-one-ps4
به مناطق دور افتاده بروید و موجودات عجیب را شکار کنید. طراحی دشمنان و موجودات بازی به بهترین نحو صورت گرفته است. موجودی که در تصویر می بینید گریفین نام دارد. پر عظمت و زیبا

 

اما می رسیم به بررسی محیط و دنیا های(شهر ها) بازی. دنیاهای بازی از تنوع بسیار خوبی بهره می برند و عبارتند از: Visima، Valen، Novigrad، Skellige، White Orchard و Kaer Morhen. در مورد Kaer Morhen که در بالا توضیح دادم که مخفیگاه و محل زندگی ویچر ها است. دنیای بعدی White Orchard نام دارد که گرالت سفر خود را از آن جا آغاز می کند. سرزمینی پست و جنگلی. دنیای بعدی که بسیار پر محتوا و زیبا است Valen نام دارد. بزرگترین و وسیع ترین دنیا نیز Novigrad نام دارد که جزئیات شهر در آن بیداد می کند. Skellige نیز نام شهری بندری و زیبا است که ماجراجویی های خطرناک زیادی در آن انتظارتان را می کشد. Visima نیز قلعه ی امپراطوری جهان است. علاوه بر این ها چندین جزیره و مکان های دور افتاده ی دیگری نیز در نقشه ی بازی وجود دارند که کشف راز و رمز آن ها یکی از بهترین و هیجان انگیز ترین کار های گیمی عمرتان خوهد بود. اضافه شدن اسب به بازی(Roach) و سواری با آن یکی از ایده های ناب سازندگان بوده است. علاوه بر اسب شخصی گرالت که نامش را Roach گذاشته است(گرالت نام هر اسبی که مال خود کند را روچ می گذارد) می توانید اسب های وحشی و رام نشده ی دیگری نیز در محیط پیدا کنیدو آن را ها رام کنید هرچند در بعضی مواقع راندن اسب کمی مشکل می شود و سرعت بازی را می گیرد. سفر به مناطق دور و گمشده با قایق نیز یکی از سرگرمی های عالی بازی است. اما بخش Meditation باری دیگر در بازی وجود دارد. با Meditation میتوانید ساعات بازی در طول شبانه روز را تغییر دهید و به زمان دلخواه خود برسید. این بخش با وجود جلوه های بصری و نورپردازی های خیره کننده ی بازی(در ادامه بررسی می شود) بسیار خوب از کار درامده است . بازی آنقدر طولانی است که فقط تمام کردن خط داستانی آن ۳۰ ساعت به طول می انجامد. به غیر از آن صد ها ماموریت فرعی و ماجراجویی های مختلف انتظارتان را می شکد پس حسابی در دنیای بازی غرق شوید.

 

2851141-witchermap3
این ها دنیا ها(شهر های) بازی هستند. هر کدام را باز کنید برای خود برای خود دنیایی هستند. البته به غیر از visima که مقر فرمانروایی است.

 

در بازی مراحلی نیز وجود دارد که در نقش سیریلا بازی می کنید. این فصل ها به هیچ عنوان چالش برانگیز نیستند و بیشتر برای روایت بسیار بهتر داستان صورت می گیرند. سیری نیز برای خود سبک خاصی برای مبارزه کردن و قدرت های متفاوتی دارد. قدرتت تله پورت یکی از اصلی ترین قدرت های سیری است که در مبارزات بسیار به درد می خورد. در کل بازی کردن با سیری لذت خاصی دارد و علاوه بر اهمیت فراوان داستانی و قوی تر کردن داستان تنوعی بسیار خوب و مفید برای بازی است

 

زیبایی های گرگ سپید

اینبار بازی با نسخه ی پیشرفته ی RED Engine ساخته شده و جلوه های بصری و گرافیک بازی به معنای واقعی کلمه شاهکار است گرافیک بازی در هر سه پلتفرم اصلی تقریبا یکسان و عالی است. نسخه ی Xbox one بازی به علت فقدان رزولوشن ۱۰۸۰p کامل کمی پایین تر از بقیه قرار می گیرد. نسخه ی PS4 رزولوشن ۱۰۸۰ دارد و اوج گرافیک، رزولوشن و جلوه های بصری بازی که در یک PC قدرتمند و همه چیز تمام دیده می شود. شخصیت های اصلی بازی به زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده اند. از گرالت تا تریس طراحی بسیار خوب و با کیفیتی دارند نورپردازی ها و افکت های گوناگون بسیار خوب از کار درآمده اند. این را وقتی درک می کنید که هنگام غروب آفتاب به بازی بپردازید. گاهی دوست دارید در محیط بایستید، کنترلر را رها کنید و فقط به مناظر بی نظیر بازی خیره شوید. همچنین محیط های متنوع بازی با تمام جزئیات طراحی شده اند. حال در شهری بزرگ و پر جمعیت مانند Novigrad بیش از ۳۰۰۰ NPC وجود دارد. البته بازی در بحث فنی بی ایراد نیست. در ابتدای انتشار بازی The Witcher 3 Wild Hunt  که باگ و افت فریم در بازی بیداد می کرد اما سازندگان دست به کار شدند و بهینه ساز هایی را برای بازی تهیه کردند هنگام نگارش این متن آپدیت ۱٫۷ عرضه شده و بسیاری از مشکلات مخصوصا افت فریم از بین رفته است (تقریبا تمام مشکلات برطرف شده) اما با این حال نمی توان از این باگ ها چشم پوشی کرد.

 

witcher-sunset
گرافیک بازی عالی است. نورپردازی خارق العاده ی بازی در هنگام غروب آفتاب را می بینید؟ من در اینجا کنترلر را رها کرده و مجذوب گرافیک بازی شده ام. 🙂

 

زوزه های گرگ سپید

در بحث موسیقی، بازی کم و کسری ندارد. موسیقی ها در هر محیط تم خاص خود را دارند و بر حسب موقعیت متغیر اند. به عنوان مثال در زمین های کشاورزی شهر والن موسیقی آرام و زیبایی پخش می شود. یا در بازار بزرگ نوویگارد موسیقی سه تار پخش می شود و در داخل غار ها موسیقی مرموز و دلهره آور. تیم صداگذازی بازی های نقش آفرینی همیشه باید حرفه ای و با تجربه باشند چرا که اندازه و تعداد دیالوگ ها در آن بسیار بالا است و سختی خاصی دارد. اما صداگذاران The Witcher 3 Wild Hunt  به خوبی از پس این چالش بر آمده اند. صداگذار مشهور گرالت آقای Dave Cockle که در قسمت قبل هم شاهد هنرنمایی ایشان بودیم در این قسمت هم حضور دارند و با صدای پخته و زیبای خود به خوبی ایفای نقش می کند. دیگر صداگذاران بازی نظیر Jo Wyatt (سیریلا) و Denise Govgh (ینیفر) نیز کار خود را به بهترین نحو انجام داده اند.

Untitled-1

 

 

 

The Witcher 3 Wild Hunt یکی از بهترین نقش آفرینی های ساخته شده تا به حال و قطعا کاندید بزرگی برای دریافت جایزه ی “بهترین بازی سال” است. این بازی از هر نظر نسبت به شماره ی پیشین پیشرفت داشته و بسیار ارزشمند است. این نقش آفرینی زیبا را به هیچ عنوان از دست ندهید

۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.