اولین شماره مجله الکترونیکی بازینامه به صورت رایگان منتشر شد

شاید کمتر کسی فکر می­کرد که بازی­ها به این سرعت بتوانند در اجتماع نفوذ کنند و طرفدارن زیادی پیدا کنند. بهتر است بگویم هیچ کس فکرش را نمی­کرد که روزی بازی­های رایانه ای به سرعت تبدیل به یک صنعت پول­ساز شوند. صنعتی که همیشه جای پیشرفت دارد و به خاطر اینکه صنعتی جوششی به حساب می­آید فرصت­های شغلی زیادی به واسطه آن به وجود آمده است.

bazinameonecover

این صنعت جوان و نوپا اخیرا راه خود را در کشور ما نیز پیدا کرده است. البته لازم است بگویم از همان ابتدا که بازی­ها شروع به نشر در سرتاسر دنیا کردند، مردم ما ثابت کردند که علاقه زیادی به بازی دارند و شدیدا به دنبال تجربه عناوین جدید هستند. منظورم از ورود این صنعت به کشور عزیزمان ایران، صنعت ساخت بازی­های رایانه­ای یا همان بازی­سازی است. در ابتدا بازی­های ایرانی فقط به عنوان عناوین بی­کیفیت و غیراستاندارد شناخته می­شدند و حتی بازی­باز­های ایرانی نیز گاها حاضر به تجربه آن­ها نبودند. اما در چند سال اخیر بازی­سازی ایران با یک جهش نسبتا بزرگ روبه جلو به همه ثابت کرد اگر به این صنعت به اندازه کافی بها داده شود، می­تواند خیلی زود پیشرفت کند و حتی در بازارهای جهانی نیز به خوبی معرفی شود.

در این چند وقت اخیر کم نبوده­اند بازی­های ایرانی که هم در داخل کشور و هم در بازارهای خارجی حسابی خوش درخشیده­اند. اما در کنار این شرکت­های بازی­سازی، عده­ای همیشه بوده­اند که علاقه بسیاری به ساخت بازی داشته­اند اما متاسفانه به خاطر عدم گستردگی در وجود مراکز علمی معتبر برای آموزش این مهم دست نیافتنی شده. رسانه­هایی همچون سایت­ها،مجلات و صداوسیما نیز تا به حال به صورت منسجم و منظم اقدام به آموزش این صنعت نکرده است. در صورتی که رسانه­ها یا حتی یک رسانه می­توانست با داشتن برنامه­ و تیمی مجرب اقدام به آموزش نماید.

اما چندی پیش بود که در شبکه­های اجتماعی خبر منتشر شد مبنی بر اینکه مجله­ای اینترنتی به نام ” بازینامه ”  قصد دارد تا در زمینه آموزش ساخت بازی­های رایانه­ای شروع به کار کند. شروع چنین کاری را از هر جهتی می­شود مثبت به شمار آورد. هر روز که می­گذشت اخبار بیشتری از اهداف این مجله منتشر می­شد. تا اینکه طبق قولی که اعضای این مجله داده بودند، شماره اول مجله ” بازینامه ” یکم مهر ماه منتشر شد.

با دانلود این مجله و نگاهی به آن متوجه شدم که هدف پیش روی اعضای مجله بازینامه بیش از یک رسانه آموزشی است. از کیفیت مطالب و تنوع آن تا طراحی مجله، همه چیز در حد یک مجله استاندارد بود. البته شماره اول و آغاز هر کاری قطعا ایراداتی دارد پس فعلا قصد ایراد گرفتن به مجله را ندارم.

طبق گفته اعضای تحریریه، این مجله قصد دارد تا به رسانه­ای قوی در زمینه سرگرمی و آموزش تبدیل شود. البته هدف اصلی مجله بازینامه آموزش ساخت بازی­های رایانه­ای است و در کنار آن از شماره دوم قرار است تا مطالبی همچون آنالیز بازی­ها، سینما بازی، معرفی و بررسی بهترین آثار دنیای سینما و نیم نگاهی به تکنولوژی نیز به آن اضافه شود.

امیدوارم تا تیم مجله بازینامه با یک برنامه منسجم و البته هدفمند روبه جلو گام بردارند و در راه خود پیشرفت کنند. نویسندگان نام­آشنا، مطالب متنوع و خواندنی نوید یک مجله جدید و خوب را می­دهد. تنها پیشنهادی که دارم این است شما نیز این مجله را از این به بعد دانلود کنید!

برای دانلود مجله می­توانید به سایت www.bazinameh.org مراجعه فرمایید.

۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.