تیکاف دو نفره در آسفالت خیالی “نقد و بررسی بازی ماشین آنلاین”

با اینکه بازی های زیادی در سبک اتومبیل رانی و رانندگی در مارکت های ایرانی تا کنون منتشر شده اند ولی این بار نوین گیمز با انشار اولین بازی خود با نام “ماشین آنلاین” کاملا متفاوت ظاهر شد و توانست نظر طیف وسیعی از کاربران و علاقمندان بازی های ریسینگ(Racing) و اتومبیل رانی را به خود جلب کند و بیش از ۵۰٫۰۰۰ نصب فعال کافه بازار را به خود اختصاص دهد.

تیکاف دو نفره در آسفالت خیالی

با اینکه بازی های زیادی در سبک اتومبیل رانی و رانندگی در مارکت های ایرانی تا کنون منتشر شده اند ولی این بار نوین گیمز با اانشار اولین بازی خود کاملا متفاوت ظاهر شد و توانست نظر طیف وسیعی از کاربران و علاقمندان بازی های ریسینگ(Racing) و اتومبیل رانی را به خود جلب کند و بیش از ۵۰٫۰۰۰ نصب فعال کافه بازار را به خود اختصاص دهد.

بازی جدید تیم نوین گیمز که اولین بازی این تیم به شمار می آید، مدتی پیش با نام “ماشین آنلاین” منتشر شد موفق به کسب آمار ۵۰٫۰۰۰ نصب فعال و امتیاز ۴٫۵ از مجموع ۵ امتیاز در مارکت کافه بازار شد و توانست به جمع بازی های موفق کافه بازار و مارکت های ایرانی بپیوندد.

سازندگان این بازی جذاب و پر هیجان دو اشتباه بزرگ انجام داده اند… اولین اشتباه آن ها عدم انتخاب آیکون مناسب و دومین اشتباه آن ها انتخاب نام نا مناسب و ضعیف برای بازی خود بود که متاسفانه این دو اشکال باعث شد این بازی به حد واقعی خود که لایق آن است نرسد. در حالی که بازی های اتومبیل رانی طرفداران قابل توجهی دارند و بازیسازان و بازی های این سبک، موفق شدندحدود ۳۸ درصد از مجموع در آمد صنعت بازیسازی دنیا را به خود اختصاص دهند و عناوین موفق ایرانی همانند ویراژ، دنده دو، صفر تا صد و… که قدرت بازی های اتومبیل رانی را در بازار تقریبا گرم بازی های ایرانی به دست گرفته اند، کوچکترین اشتباه ها میتوانست زحمات تمامی یک گروه را به هدر دهد ولی این بازی به دلیل داشتن برخی ویژگی ها، به جایکاه خوبی رسید و از لبه پرتگاه دور شد.

 

خب، حالا نگاهی به گیم پلی این بازی بی اندازیم؛ وقتی شما برای اولین بار وارد این بازی میشوید با دو خودرو ی ساده و قدیمی “پیکان جوانان و پراید” بازی خود را شروع کرده و پس از گذراندن مراحل مختلف، لیگ ها و مسابقات آنلاین، میتوانید ماشین های خود را ارتقاء دهید ویا ماشین های جدید تر و بهتر برای خود بخرید. یکی دیگر از ویژگی های مثبت این بازی، وجود خودرو های ایرانی قدیمی و جدید مانند پژو، تیبا یا پراید میباشد و خودرو های خارجی کمتر نسبت خودرو های ایرانی در این بازی خودنمایی میکنند.

پس از شروع بازی؛ شما یک گاراژ دارید که منوی اصلی بازی بوده و شما از این میتوانید قسمت تمامی فعالیت های مورد نیاز خود را در بازی انجام دهید. در اینجا باید اعتراف کنم که طراحی فضای UI و آبجکت گذاری منو کاملا حرفه ای انجام شده و محیط گاراژ بازی با محیط گاراژ های واقعی مسابقات اتومبیل رانلی تفاوتی ندارد.

گاراژ یا همان منوی اصلی این بازی شامل پنج دکمه جهت شروع بازی، شخصی سازی ماشین خود، ارتقاء ماشین و لابراتوار، منوی مالکیت ماشین ها و فروشگاه میباشد و در هر بخش، کاربر با دنیایی از تغییرات مواجه خواهد شد.

در دنیای امروز  یکی از مهم ترین و بارز ترین ویژگی های هر بازی که کاربران آن را در اولویت انتخاب بازی های خود قرار می دهند، آنلاین بودن بازی است. چرا که بازی های آنلاین و به خصوص ریلتایم(real time) تا حدودی انتظارات گیمر را بر طرف میکند و یک گیمر به جای بازی کردن با یک هوش مصنوعی یکنواخت و خسته کننده؛ با فردی دیگر از سایر نقاط دنیا و سایر مناطق کشور خود رقابت میکند و این رقابت به این دلیل که با یک فرد واقعی انجام میشود، به شدت هیجانی و لذت بخش میشود و گیمر گاها ساعت ها پای این بازی میماند تا پیروزی را به دست آورده و فاتح میدان شود.

یکی از مهمترین قابلیت های بازی ماشین آنلاین، آنلاین بازی کردن آن است،. شما اتومبیل خود را انتخاب کرده و با یک کلیک؛ وارد دنیای رقابت، سرعت و سبقت آنلاین این بازی میشوید. در سمت رقابت آنلاین این بازی، پس از جستجو و پیدا کردن حریف، رقابت شتاب و سرعت شروع میشود. رقابتی نفس گیر و پرهیجان، چرا که باید در مقابل حریفی واقعی با نهایت سرعت و هیاهو رانندگی کنید و در میان این همه سر و صدای سرعت، تمرکز کنید تا مبادا فرمان و ماشین از کنترل خارج شوند.

اولین ویژگی این بازی در بخش رانندگی آن، داشتن فیزیک رانندگی تقریبا طبیعی از جمله ویژگی های گیم پلی این بازی است که موجب میشود گیمر تجربه یک بازی کامل و تقریبا طبیعی رانندگی را داشته باشد. سازندگان این بازی با رعایت نکات طراحی بازی های ویدیویی از جمله مکان صحیح و درست دکمه های بازی و قرار گیری درست نمایش دهنده متغیر های بازی مثل زمان و کیلومتر شمار، توانستند استاندارد های مورد نیاز جذب کاربر را رعایت کنند تا گیمر از اجرای طولانی مدت بازی خسته نشود ولی عدم وجود مراحل مختلف مثل کوه یا جنگل و یکنواخت بودن محیط رانندگی گاها رانندگی را خسته کننده کرده و این امر به مرور باعث زده شدن گیمر از بازی میشود و این نکته مهم ترین نقطه ضعف این بازی به شمار می آید و هرچه سریع تر تیم نوین باید چاره ی برای این قسمت بی اندیشند وگرنه با کاهش نصب فعال و افزایش نظرات منفی و نا رضایتی کاربران مواجه خواهند شد.

با اینکه این بازی محیط رانندگی خسته کننده ای دارد ولی ویژگی دومی نیز در قسمت شخصی سازی این بازی وجو دارد، شما هر نوع ماشینی را با سلیقه و علاقه خود میتوانید رنگ آمیزی و طرح و نقش آن را تغییر دهید؛ حتی اگر از مشکل پسند ترین گیمران و ایراد گیر های گرافیک باشید! سازندگان این بازی، با قرار دادن بخش شخصی سازی، با یک تیر دو نشان زده اند!! چرا که یرخی گیمر ها در بازی های مشابه از عدم باز بودن دستشان برای تغییر رنگ ماشینشان و یا غیر ممکن بودن افزودن طرح و نقش های مختلف روی خودرو شکایت و نظرات منفی ثبت میکردند ولی این بار در بازی ماشین آنلاین یک گیمر به راحتی با انتخاب ماشین مورد نظرش و خرج کردن کمی سکه برای طرح ها رنگ های غیر رایگان، میتواند ماشین خودش را آنطور که دلش میخواهد رنگ ولعاب ببخشد و از رانندگی با ماشین خوش رنگ و طرح خودش نهایت لذت را ببرد و تا حدودی از خسته کننده بودن جاده چشم پوشی کند.

اگر اندکی دقت کنید در بالا حرف از خرج کردن سکه و پول و رایگان و غیر رایگان زده شد؛ بله شما در این بازی نیز با قضیه سکه و الماس و پرداخت درون برنامه ای مواجه خواهید شد. به هر حال هر سازنده ای در قبال زحماتی که برای ساخت بازی خود متحمل میشود، نظرات مثبت و دستمزدی میطلبد تا بتواند چرخ های خط تولید خود را گردان نگه دارد؛ به همین دلیل در این بازی همانند سایر بازی ها برای پیشرفت باید ماموریت انجام داد و یا دست به جیب شد. اما اشتباه سازندگان این بازی در اینجا نیز دیده میشود. عدم تناسب متغیر های بازی با موضوع آن، کمی بازی را از طبیعی بودن خارج میکند؛ مثلا سکه و الماس مناسب بازی های جنگلی و استراتژیکی است نه اتومبیل رانی. بهتر بود سازندگان به جای استفاده از سکه یا الماس، از بنزین و روغن و موتور و امثال این ها استفاده میکردند تا موضوع بازی با متغیر های آن تناسب داشته باشند.

ازگیم پلی گذشته، سومین ویژگی مثبت این بازی، صدا گذاری دقیق و تقریبا بی نقص آن است که همه صدا ها و موزیک های بازی؛ درست و در جای خود پیاده شده اند. زمانی که شما وارد بازی میشوید، از آغاز پخش اسپلش، موزیک های انرژی زا و متناسب با هیجان اتومبیل رانی سرعت را میشنوید و با همین موزیک ها برای رانندگی بزرگی خود را آماده میکنید یا بهتر است بگویم خود را گرم میکنید.. بعد از ورود به محیط رانندگی با کلیک کردن روی هر دکمه؛ صدای متناسب با آن دقیق و درست پخش میشوند مانند صدای گاز، ترمز یا نیترو… ولی با وجود برخی ضعف های تیم نوین در ساخت و ارائه اولین بازی خود به بازار؛ باید از صدا گزاری بسیار خوب و بی نقص آنان تعریف کرد.

با اینکه در نگاه کلی بازی ” ماشین آنلاین” بازی خوب و جذابی به نظر میرسد ولی ضعف هایی در بازی وجود دارد که اگه تیم نوین فکری برای آن ها نکند، ممکن است باعث سقوط و در نهایت از رده خارج شدن این بازی شود. کیفیت پایین یکون از لحاظ دیزاین، ساده و جذاب نبودن نام بازی، عدم تناسب متغیر ها با موضوع و سبک بازی و خشک و خسته کننده بودن بخش رانندگی و مسابقه که مهم ترین بخش بازی به شمار می آید، همه سنگ هایی هستند که در مسیر پیشرفت این بازی افتاده اند و اگر تیم نوین فکری برای بر طرف کردن این مشکلات نکند، ممکن است دچار مرگ تدریجی بازی و در نهایت نارضایتی کاربران شود.

ولی باید صبر کرد و منتظر ماند تا ببینیم که آیا تیم نوین به نظرات کاربران توجه کرده و فکری برای اشکالات این بازی خواهد کرد یا نه؟

اگر شما نیز از این بازی خوشتان آمد و یا خواستید این بازی را اجرا کنید، با نصب رایگان و ثبت نظرات پنج ستاره خود، از توسعه دهنده ایرانی و محصول ایرانی حمایت کنید

جهت دانلود رایگان از کافه بازار روی دکمه دانلود کلیک کنید.

۲۶

One thought on “تیکاف دو نفره در آسفالت خیالی “نقد و بررسی بازی ماشین آنلاین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.