نقد و بررسی بازی LAWBREAKERS

خالق سری بازی های GEARS OF WAR این بار هم موفق شد تا شاهکار جدیدی از اب در بیاورد. پس برای نقد و برسی این شاهکار با ما همراه باشید!

مقدمه

بازی LAWBREAKERS توسط Boss Key Productions  توسعه داده شده و به دست Nexon America Inc در تاریخ ۸اگوست انتشار پیدا کرد. این عنوان خیلی زود توانست در دل طرفداران سبک ARENA SHOOTER جا باز کند و طرفداران خود را سریع افزایش دهد!این عنوان همچنین با بازی هایی همانند OVERWATCH مقایسه میشود که این مقایسه تقریبا بی معنی است. LAWBREAKERS تا به امروز برای دو پلتقرم رایانه های شخصی و پلی استیشن ۴ منتشر شده است,هرچند زمزمه ای از انتشار بازی برای ایکس باکس وان نیز میشود که هنوز هیچ سایت رسمی مهر تایید بر این خبر نزده است. این عنوان تا این لحظه دارای متای ۸۳ از سایت متاریک و امتیاز ۹/۱۰ از سمت کاربران استیم میباشد!برای نقد به جنبه های مختلف بازی جدا گانه میپردازیم.

خط داستانی

معمولا بازی هایی که پایه و اساس ساخت انها بر روی پخش مولتی پلیر یا چند نفره پای ریزی شده دارای داستان های غنی نیستند!این عنوان هم از این قاعده مستثنا نیست. بازی های زیادی بر اساس یخش مولتی پلیر پایریزی شدند اما موفق نبودند برای مثال بازی FOR HONOR که توسط یوبیسافت توسعه و انتشار پیدا کرد به سرعت مورد انتقاد قرار گرفت و از دور رقابت حذف شد! اما این عنوان برای ارتباط دادن بخش داستانی بازی با پخش چند نفره ایده جالبی دارد! بازی به دو قسمت LAW و BREAKERS تقسیم شده است. در سمتی از مبارزه مردان قانون و در سمت دیگر قانون شکنان قرار دارند که باید برای نبردی فوق العاده سریع اماده شوند.برای مثال در مادی از بازی باید اطلاعاتی را بدست بیاورید که قسمت law باید مانع از دسترسی شما به بازی شود.

گیم پلی و گان پلی

گیم پلی بازی فوق العاده جذاب است به طوری که در ساعت اول بازی به شدت به بازی اعتیاد پیدا میکنید و بستن بازی کار سختی میشود ! بازی دارای کاراکتر های زیادی است که در ابتدا  تمامی انها باز و قابل انتخاب هستند. اما نکته جالب در مورد این عنوان باز بودن دست گیمر ها برای انتخاب یک کراکتر برای چندین نفر است, اگر هم تیمی شما کاراکتر assassin را انتخاب کرده باشد شما هم میتوانید از همان کاراکتر استفاده کنید هیچ محدودیتی برای داشتن کاراکتر در بازی تعریف نشده است. برد در این بازی کاملا به محارت های شخصی خودتان بر میگردد و به قولی SKILL BASED هست! بازی فوق العاده سریع است هیچ جایی برای کند بودن در بازی نیست.هر کاراکتر در بازی توانایی های خاص خود را دارد. خیالتان از بالانس کاراکتر های بازی راحت باشد هر کاراکتر اگر در دست فردی سریع و با هوش قرار گیرد میتواند به راحتی باعث برد تیم شود. توانایی های هر کاراکتر اگر درست استفاده شود به شدت میتواند باعث BACK AND FORTH شدن بازی شود. اما گان پلی بازی بسیار جذاب است به طوری که به هیچ صورت برای هیچ کدام از کاراکتر ها بد کار نشده است و این موضوع است که میتواند لذت تجربه این بازی را چندین برابر کند.هر شخصیت در بازی ابزار مختلی برای کشتن دارد که لذت استفاده از انها فوق العاده است.حتی دست شما برای تیر اندازی به پشت سرتان هم در بازی باز هست! عادت کردن به توانایی های هر کاراکتر کمی طول میکشد اما بعد از یاد گیری قابلیت ها میتوانید نهایت لذت را از بازی ببرید.عدم وجود health recovery نیز کمک شایانی به سریع تر شدن بازی کرده است. برای ریکاوری نوار سلامت خود در بازی باید به health station برگردید که با سیم سبز با زیرکی توسط سازندگان در بازی گنجانده شده است.تعداد محدودی هم HEALTH BOTTLE در اطراف مپ وجود دارد که به بالانس بازی کمک میکند.و اما مهم ترین بخشی که این بازی را از دیگر رقبا متمایز میکند عدم وجود جاذبه در بعضی نقاط نقشه است که بسیار روی مکانیک بازی تاثیر میگذارد. با استفاده از مکان های کم جاذبه یا بدون جاذبه میتوانید به راحتی کل arena رو به سرعت طی کنید!این عاملی است که در دادن هیجان به بازی بسیار موعثر واقع شده است,و در ماد های مختلف بازی میتواند کاربرد های متفاوتی داشته باشد.

گرافیک و بافت ها

lawbreakers بر روی انجین یا موتور بازی سازی UNREAL ENGINE 4 پایریزی شده است. موتوری که به سازنده گان این عنوان این اجازه داده تا چنین شاهکاری خلق کنند,و دست سازنده گان رو برای پیاده سازی هرچه در سر داشتن باز گذاشته.گرافیک بازی به شدت با دیگر رقیب های این عنوان متفاوت است برای مثال بازی OVERWATCH که مانند همین بازی عنوانی در سبک ARENA SHOOTER است دارای گرافیک کارتونی است. تفاوت این دو عنوان فقط به گرافیک ختم نمیشود.این دو عنوان در مکانیک بازی,گیم پلی,گان پلی,نیز متفاوت هستند و مطمعن باشد بعد از تجربه LAWBREAKERS نوع جدیدی از سری بازی های شوتر را احساس خواهید کرد! از عناوینی که با موتور بازی سازی نام برده شده ساخته شده اند میتوان به daylight و giant bomb اشاره کرد. unreal engine 4 بافت های بازی را در ۳ مرجله بار گذاری میکند که میتواند تجربه متفاوتی از گرافیک را برای گیمر ها به ارمغان بیاورد. البته برای اجرای بازی با اخرین تنظیمات باید سیستم قوی داشته باشید.

بالانس و شخصی سازی

اما میرسیم به مهم ترین بخش هر بازی که تعداد زیادی از بازی ها در این سبک قربانی این مشکل شدند و به تاریخ پیوستند.بله مکانیک بالانس بازی مهم ترین نکته ای است که میتواند بازی را در رقابت با دیگر عناوین موفق سازد.lawbreakers در این مورد هم نیز سربلند بیرون امده است مکانیک  و سیستم بالانس بازی فوق العاده است قبل از ورود به بازی سیستم AUTOBALANCE  پلیر ها را  از یک تیم به تیم دیگه جا به جا میکند مبنای این جا به جایی هم متوسط KILL -DEATH  و AVRAGESCORE شما هست! میانگین امتیاز شما در بازی از حرف D که پایین ترین امتیاز است تا +s بر اورد میشود که بالا ترین امتیاز ممکن است.  کاراکتر های بازی Battle Medic-Assassin-Enforcer-Gunslinger-Harrier-Juggernaut-Titan-Vanguard-Wraith هستند که برای هر دو بخش قانون و قانون شکن یک شخصیت جدا با توانایی های یکسان دارند.سیستم بالانس کاراکتر ها هم بسار عالی کار شده است کاراکتر ها دارای نوار سلامت متفاوت,قدرت تخریب متفاوت و قابلیت های متفاوت هستند که بسیار زیرکانه میتوانند استفاده شوند تا در بازی به راحتی پیروز شوید. سیستم شخصی سازی بازی نیز بسیار زیبا  کار شده است. هر پلیر میتواند تمام کاراکتر خود را از برچسب های روی تفنگ گرفته تا طرح های متفاوت لباس شخصی سازی کند. دست شما برای customizationکاملا در بازی باز هست.لازم به ذکر است که بعد از  هر  بار LEVEL UP شدن در بازی برای شما ۴ ایتم DROP میشود که ارزش هر کدام از  ایتم ها به ترتیب  با رنگ های سفید-سبز-ابی-بنفش-نارنجی مشخص شده است.

نتیجه گیری

در اخر برداشت کلی من از این عنوان یک تجربه کاملا جدید بعد از سال هاست!برسی که بنده از این عنوان داشتم,برسی نسخه رایانه های شخصی بود.اگر توانایی خرید این عنوان در استیم رو دارید و از فن های این سبک هستید در خرید این بازی شک نکنید. نسخه معمولی بازی با قیمت $۳۰ و نسخه DEADZO DELUXE EDITION بازی با قیمت $۴۰ قابل خرید است.کمپانی Boss Key Productions اینده روشنی را برای این بازی در نظر گرفته است, و قرار است بروز رسانی های زیادی برای این عنوان منتشر کند.و در اخر میتوانید نمرات بازی رو جدا برای هر بخش مشاهده کنید.

  • GAME PLAY = 10

  • GUN PLAY = 10

  • GRAPHICS & TEXTURES = 9

  • STORY = 8

  • BALANCE & CUSTOMIZATION = 10

۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *